TR   EN   AR  
   
  Ürünlerimiz
 
Torf
Gübre
Tohum
Hazır Çim
 
Teknik Bilgiler
EKİM İŞLEMLERİ
 
Yeşil alanların oluşturulmasında en uygun ekim zamanı ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ekim öncesinde,uygulama yapılacak alan sürülerek işlenmeli, yabancı otlardan temizlenmeli ve toprak üzerine mil organik gübre karışımı serilip tırmıkla ince tesviyesi yapılmalıdır.
Çim tohumlarının ekiminde ideal derinlik 5-10 mm karedir. Kullanılacak tohum miktarı ise m2 ye 60-80 gr olarak ayarlanmalıdır. Bu oranlar oluşturulacak yeşil alanın özelliklerine ve kullanım amacına göre değişmektedir.
Daha sonra tohumların üzerine, çeşitli dış etmenlerden gelebilecek zararları da önlemek amacıyla, 2 cm kalınlığında elenmiş toprak mil organik gübre veya torf karışımı serilmelidir.

SULAMA
 
Normal yapılı topraklarda ve uygun çevre koşullarında çim kalıp dokusunun düzenli olarak 15-20 cm derinliğe kadar nemli tutulması gerekir. Bu profildeki nemliliğin sağlanabilmesi için 1 m² çim alana 10 lt su verilmelidir. Bunun yanı sıra sıcaK ve kuru rüzgarlı iklimin söz konusu olduğu durumlarda ise m² ye 20 lt kadar suyun gerekli olabileceği kabul edilerek çim alanlar için sulama sistemleri planlanmalı ve gerekli su kaynağının kapasitesi buna göre ayarlanmalıdır. Sulama gün içinde öğlen sıcağında ve güneş battıktan sonra kesinlikle yapılmamalıdır.
Sıcaklığın normal olduğu aylarda haftada bir kez sulama yeterli iken, sıcak ve kurak aylarda haftada iki kez sulama gerekli olabilir.
Sürekli bir kuraklığın olması durumunda yaprak renklerinde değişme görülür. Yaprakların rengi parlak yeşilden mat gri yeşile döner. Daha ileri devrede ise yapraklar sarıya döner, kahverengileşir ve kuruyarak ölür. Kahverengileşme sulamada çok geç kalındığının bir işaretidir.
 
BİÇİM
 

Çim biçmenin amacı, çimlerin düzensiz gelişimi kontrol altında tutmanın yanında ince ve sık dokulu çim yüzeylerinin elde edilmesini de sağlamaktır.
Çim biçiminde doğru yükseklik, çim bitkisinin köklerinin aç kalmaması için yaprak saplarının yeterli uzunlukta bırakılması ile uygun kısalıkta biçilerek çim yüzeyin güzel görünmesini de sağlayacak aralıktır. Makine tipi ne olursa olsun (benzinli, elektrikli veya elle) çim biçim yüksekliği, çim türüne ve çim yüzey kalitesine göre değişmektedir. Özellikle ince dokulu çim yüzeylerde biçimler çok kısa ( 1-2 cm ), kaba dokulu çim yüzeylerde biçimler daha yüksekten ( 2-3 cm ) yapılmalıdır. Çim biçme makinelerinin bıçaklarının mutlaka keskin olması gerekir. Kör bıçaklar çimi ya söker ya da parçalayarak kestiği için uçlarda sararma yapar.

 
SİLİNDİRLEME
 
Tohumun çimlenmesinden sonra, çim bitkilerinin dikey gelişmelerini yatay yöne çevirmek ve çim bitkilerinin kardeşlenerek sıklaşmasını sağlamak için çim yüzeylerde silindirleme yapılır. Diğer taraftan, tüm kış boyunca çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış yüzey kabarmalarının önlenmesi için ilkbahar gelişme mevsiminde bir silindirlemeye gerek duyulabilir. Bu nedenle çim alanlar için silindirleme düzenli bakım hizmetlerinin bir parçasıdır.
Silindirlenecek alanın toprağı hafif nemli ve silindirin ağırlığı 100-150 kg arasında olmalıdır.
 
GÜBRELEME
 
Gübrelemenin amacı; doku yoğunlunu, yeşil rengi, hastalık ve kurağa dayanıklılığı artırmak ve bu özellikleri sürekli kılmak içindir. Bitkiler düzenli olarak toprak içerisinde bulunan temel elementler (N, P, K) ile ara elementleri tüketir. Temel elementlerden N (azot) çim bitkilerinde yaprakların hızlı gelişmesi için gerekli bir elementtir. P (fosfor), kök bölgesinin gelişmesini sağlayarak bitki için gerekli olan su ve besin maddelerinin alımını kolaylaştıran elementidir. K (potasyum) ise; çim bitkilerinde sağlam bir yapı oluşturarak hastalık ve kuraklığa karşı dayanımı artırır. Potasyum, renk kalitesini yüksek tutmanın yanında yabani ot gelişimini de önler.
10-15-10 ve 20-10-10 bileşiminde kullanılan NPK? lı kompoze gübreler ve kum karıştırılır. Homojen bir dağılım sağlamak için 50-60 gr gübre 50-100 gr kumla karıştırılarak 1 m² ye verilebilir.
 
HAVALANDIRMA
 
Çim dokusunun zamanla sıkışması, çim kök bölgesinde beslenmeyi yetersiz hale getirebilir. Su ve hava çim kök bölgesine yeterince giremediği için çim kökleri gelişemez ve çim yüzeyi zayıflar. Bu nedenle havalandırmanın birinci amacı çim bitkisinin kök bölgesine hava girmesini sağlamak, ikinci amacı da çim yüzeyinin drenajını artırmaktır.
Çim alanlarda havalandırma işlemleri kış ve sonbaharda özellikle ekim ayında yapılmalıdır. Havalandırma çim üzerinde ince çizgilerle yapıldığı gibi parmak genişliğinde, 10 cm derinliğinde 15? er cm ara ile delikler açılarak da yapılabilir.
 
Bu Sayfayı Paylaş